Vyhledat
  • Tomas Linger

O nejlepších usních na světě a jejich využití při výrobě pouzder pro mobilní telefony


K dispozici mám aktuálně přes 70 druhů materiálů. Fotografie dole zobrazují jen to na co jsem měl sílu fotit a přišlo pod ruku. Žádný z těchto materiálů není špatný ani průměrný. Všechny jsou buď samostatněš, nebo kombinovaně použitelné při výrobě pouzder pro mobilní telefony. V případě poptávky zakázky neváhejte poptat i nemožné, asi to budu mít skladem :-).

Získat kvalitní materiál pro výrobu obalů na mobilní telefony je velice náročný úkol.   Chce to minimálně dva životy a notnou dávku drzosti.


Velkoobchody věnující se prodeji usní v Evropě moc nefungují a když, tak nabízejí většinou materiály na které mohou nalepit vysokou marži, tedy produkty v nákupu laciné. Laciný nákup má většinou jasný důvod ... tedy průměrně kvalitní výrobce, jehož materiál by se dráž neprodal, aneb proč to dělat líp, když si lidé myslí, že tohle je super, neb nemají srovnání. Když už něco kvalitního velkoobchod nabízí, většinou se to nedozvíte, nebo se nestihnete ani přijet podívat, protože materiál je obratem pryč. Tedy hovoříme zde o situaci, že nějaký ten velkoobchod znáte a máte trošku jinou představu o kvalitě jako já. Velkoobchody vinu nenesou, protože prodávají hlavně to po čem je poptávka. Já velkoobchodů za ty roky mnoho nepotkal (dalo by se spočítat na prstech jedné ruky nešikovného soustružníka) u nás snad jediný dobrý s poctivým přístupem, ale pro mě s nedostačujícím sortimentem. Netvrdím, že nejsou další ,ale  já je neznám.

Po mnoha letech jsem pochopil, že sehnat kvalitní materiál pro výrobu pouzdra na mobilní telefon , je boj a jedinou ne zrovna vydlážděnou cestou je vynechat překupníky a jít rovnou ke zdroji toho nejlepšího.Tedy vrazit přímo do koželužny a to té nejlepší se slovy, tady mě máte, zachráním Vás svými odběry ... ach já naivka.  Ve světě produkuje useň několik tisíc koželužen. Ti nejlepší z nejlepších na světě, řekněme že jich je cca patnáct vzdáleností ještě dostupných, nemají o práci nouzi a na jejich produkty čekají frontu i velké firmy několik měsíců, přestože se jedná o useň běžně o sto procent dražší, než materiál zdánlivě podobný relativně lehce dostupný. Proč? jednoduše protože vyrobit a zpracovat kvalitně useň neumí každý a nebo umí, ale již nemá přístup ke kvalitnímu zdroji suroviny a výsledek je pak takový nějaký všelijaký, případně nemá potřebu vysokou kvalitu produkovat. Z pohledu takové špičkové koželužny se zdá pak logické, že menší odběratelé je nezajímají, když mají problém svou produkcí uspokojit i velké klienty, aneb proč se bavit se zákazníkem, který odebere deset usní, když zde máme ve frontě firmy, které chtějí plný vagón. Já nemám zájem používat materiály horší ani průměrné. Chci to nejlepší a zároveň nechci vlastnit odstavený vagón plný kůže dole na nádraží a to s ohledem na výše uvedené stojí velké usilí, dva životy a sebezapření.

Zcela upřímně, nezajímá mě ani cena, nad kterou se někdo jiný oklepe a pokřižuje, já chci mít k dispozici pro výrobu pouzder to nejlepší a to je jediná podmínka. S tímto přístupe by jste slavily v jiném oboru úspěch a firmy by se o Vás jako o odběratele prali jako blázni (ježiš to je cvok pojďme na něj ...). Ne však v tomto oboru. Koželužny produkující skvostné materiály, často rodinné firmy s tradicí delší jak stopadesát let, většinou na Vaši poptávku ani nezareagují, případně dostanete odpověď "ano není problém 80 metrů od jedná barvy, tlouštky a je to Vaše, tedy samozřejmě si ještě minimálně půl roku počkáte - mám vystavit proformu?". Co ale s osmdesáti metry jedné barvy, když potřebujete alespon pět barev ve třech tloušťkách? To bych ani neměl kam uskladnit, natož mít těch několik milionů. Tak z čeho ty pouzdra pro mobilní telefony vyrobit abych byl s výsledkem spokojen? Přemlouvání, různé druhy pokusů o kontaktovaní a přesvědčování jsou nekonečné a z pohledu koželužny asi někdy i zábavné, když jim někdo opakovaně volá a prosí o dva, tři pláty kůže. Je to jako kdyby jste volali do škodovky, že chcete přímo od nich koupit jedno auto s tím rozdílem, že škodovka Vás odkáže na dealery, což koželužna neudělá, protože nikdy žádného nepotřebovala a tak jej ani nemá a jste v koncích. Nicméně mnohaleté úsilí a otravování, někdy přinese úspěch (... on asi nedá pokoj, tak mu něco pošleme  ...). Když už člověk, někoho přesvědčí (často po mnoha letech různých pokusů ze všech stran) ,aby s Vámi vůbec komunikoval, příběh teprve začíná, protože v dalších kolech musíte koželužnu přesvědčit, že si materiál pro pouzdra na telefony přijedete vybrat a to je již drzost opravdu veliká (hele franto to je nějakej magor ...). Když si necháte useň zaslat, můžete si být stoprocentně jisti, že i z té nejlepší koželužny dostanete to nejhorší v lepším případě jejich průměrný produkt, nebo něco úplně jiného (vždyt to na té fotce vypadá úplně jinak ...). Ne úmyslně, ale jednoduše ze stovek plátů, co jim vypadnou ze sudů na zem, vezmou to první, co je na řadě a to často nevypadá úplně nejlépe, tedy z mého úhlu pohledu. S ohledem k tomu, že takový plát stojí často i okolo sedmy a více tisíc korun, nejste pak moc při rozbalování nadšeni ale jste vlastně rádi, že materiál, je alespon vzdáleně podobný tomu,co jste viděli na fotografii, případně vzorcích, věřte, zažil jsem to mnohokrát. Tedy stále špičkový materiál v porovnání s běžným tuctovým produktem, ale proč nemít to nejlepší z nejlepšího, když již konečně komunikují.


Tedy dále se musí postupovat již opravdu opatrně, aby člověk neztratil první získané body, což se stává velice často, řekněme u většiny případů. Koželužna se odmlčí a vy na to musíte z druhé strany opatrněji a tam začít znovu, ideálně tak za rok, až vychladnou , nebo na místě prodejce sedí někdo jiný "já jsem ten a ten ... pamatujete? ten co chce ty dva pláty :-)". Když se člověku podaří další krok (ježiš tak přijeď co s tebou máme dělat ...) strávíte často deset, patnáct a více hodin v autě (zákon schválnosti ... ti nejlepší nejsou od mé dílny přes ulici) a naprosto vyčerpaný přehazujete desítky obrovských, těžkých plátů kůže a vybíráte ty nejkrásnější kusy (jsou vždy dole pod vrstvou padesáti jiných). To že mají za barákem moře s plážema už Vás vůbec nezajímá.


S vítězným úsměvem na rtech pak pádíte domů upadnout na postel a vstřebat zážitky. Máte materiál pro pouzdra, máte dobrý zdroj a hurá již je neztratíte, protože jste si potřásl rukou se všemi od vrátnice po ředitele, aneb každý chce vidět toho vola s kruhama pod očima, co sem jede den pro dva pláty kůže a ani neumí anglicky. Aktuálně spolupracuji se čtyřmi takovými koželužnami (asi si myslí, že jsem z nějakého ústavu a mají slitování), které běžně neprodávají pod padesát až osmdesát metrů od barvy a jsem na tento úspěch velice hrdý, protože se tímto může pochlubit opravdu málo kdo, neb málo kdo má k dispozici dva životy jako já a karosářský kit na zahlazení vrásek. Píši to vše zde jen proto, aby bylo jasné, že není problém dnes vyrobit cokoliv z kůže, případně sehnat nějaký ten materiál, ale je opravdu obrovský rozdíl v konečném výsledku ( vlastnostech a vzhledu pouzdra pro telefon), kde a jak byla useň zpracována.Věřte, že zbytečně bych si takto život nezkracoval, ty rozdíly jsou bez přehánění obrovské, jak po stránce vzhledu, tak především vlastností materiálu a tím i výsledného produktu. Konečný pocit z pouzdra pro mobilní telefon, které vytvořím a držím jej v ruce, je pro mě mnohem více uspokojující a málo co se mu vyrovná. Tedy doufám, že tuhle poslední větu nebude číst má žena.

Používání laciného lehce dostupného materiálu, je pro mě již několik let jen noční můrou a jsem za to velice rád, protože nemám zájem se za svůj produkt stydět. 


6 zobrazení0 komentář
PRO  SPECIALNÍ POŽADAVKY A OBJEDNÁVKY
  • Facebook Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon
0